Cygara – jak je palić z klasą?

Cygara obok whisky są uznawane za najbardziej luksusowy nałóg na świecie. Mają kilkuset-letnią tradycję w Europie i były ogromną miłością wielkich tego świata…

Po cygara najczęściej sięgają ludzie zamożni. Są one też kojarzone z wiekiem i dostojeństwem. Nic dziwnego. Myśląc o cygarach przychodzą nam na myśl takie osobistości, jak Winston Churchill, Albert Einstein, Zygmunt Freud. Nie stroniły od nich też kobiety tj. Marlena Dietrich.

Cygara mają swoje korzenie w Ameryce Południowej. Uprawa tytoniu odbywała się na tamtych terenach już 4 tysiące lat temu, czyli zanim pojawili się tam Majowie. Do Europy same cygara trafiły dzięki Hiszpanom. Mówi się, że cygara przywiózł ze sobą Krzysztof Kolumb z Kuby.

Kraj pochodzenia, a smak

Wybierając cygara warto pamiętać o tym, że każdy kraj ma w ich produkcji właściwą sobie specyfikę, co determinuje nie tylko ich wygląd, ale i smak.

Cygara z Dominikany są bardzo łagodne, dlatego nadają się idealnie dla początkujących palaczy. Ich smak może też przypaść do gustu kobietom.

Cygara kubańskie to klasyk wśród klasyków. Mają charakterystyczny słodko-gorzki smak.

Cygara meksykańskie są dużo ostrzejsze od kubańskich, a ich smak jest bardziej wyrazisty. Przez to mają mniejsze rzesze wielbicieli. Są idealne dla wieloletnich wielbicieli cygar.

Cygara z Nikaragui i Hondurasu są zupełnie inne od tych pochodzących z ameryki łacińskiej. Ich smak jest pikantny i ma dużo ostrzejszy aromat.

Spory wpływ na smak cygar ma też ich średnica. Cygara o małej średnicy palą się intensywniej, mają w związku z tym ostrzejszy smak. Cygara o dużej średnicy z kolei palą się wolniej, mają łagodniejszy i wysublimowany smak.

Otwieranie cygara

Palenie cygar to niemalże rytuał. Rozpoczynamy go od otwierania. Za pomocą specjalnej gilotyny należy odciąć kapturek, ale trzeba zrobić to delikatnie, u samej nasady. Jeśli utnie się kapturek za daleko, liść pokrywy cygara będzie się odwijał podczas spalania. Niektóre osoby przed zapaleniem cygara zdejmują z niego pierścień – głównie ze względów estetycznych. Należy jednak zrobić to bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić cygara.

Zapalanie cygara

Zapalenie cygara nie jest tak łatwe, jak to bywa w przypadku papierosów. W jednej dłoni trzymając cygaro, w drugiej zapalniczkę zbliż ogień do stopy cygara, ale tak by ogień nie stykał się z nim bezpośrednio. Po kilkunastu sekundach rozgrzewania cygara włóż je do ust zbliżając ogień do stopy cygara i delikatnie się zaciągnij. Dobrym sposobem na równe rozpalenie cygara jest dmuchnięcie w stopę.

Palenie cygara

Palenie cygar znacznie różni się od palenia papierosów. Nie zaciągamy się nimi, a jedynie delikatnie pociągamy. Po kilku takich pociągnięciach, wydmuchujemy dym z ust. Gdy już chcemy zakończyć delektowanie się cygarem nie gasimy go zgniatając jak papierosa, ale odkładamy w popielniczce do wygaśnięcia.

Jeśli cygaro pęknie…

Jeśli cygaro jest naruszone najlepiej skleić je wodą, która sprawi, że liście tytoni złączą się ze sobą. Nie jest to co prawda trwałe sklejenie, ale zapewne najlepsze z możliwych. Woda nie zmienia smaku cygara, a przecież jego celebracja jest w paleniu cygar najważniejsza.

 

No comments yet.

Have something to say?