Samo założenie garnituru nie gwarantuje sukcesu. Zwłaszcza, jeśli chcesz zrobić na prawdę dobre wrażenie. Tak jak savoir-vivre wyznacza zasady dobrego zachowania, tak dress code narzuca kanony elegancji.

To wcale nie jest trudne – wystarczy stosować się do kilku reguł, aby wyglądać jak prawdziwy gentleman. Oto one.

1. Koszula z długim rękawem

Jednym z głównych grzechów mężczyzn noszących garnitury (zwłaszcza tych, którzy robią to sporadycznie) jest zakładanie koszuli z krótkim rękawem. Do koszuli z krótkim rękawem nie zakłada się krawata. W upały, gdy zdejmiesz marynarkę możesz podwinąć rękawy koszuli do długości 3/4.

2. Długość spodni.

Spodnie garniturowe to spodnie w kant. Wyjątkowo ważne jest to, jak układają się na butach. Jeśli kant jest prosty po całej długości, a spodnie nie marszczą się na dole oznacza to, że są za krótkie. Gdy jednak falują kilkukrotnie – są za długie. Optymalna długość to ta, w której spodnie układając się na butach zaginają się w jednym miejscu.

3. Długość i kolor skarpetek

Gdy siadasz mając na sobie spodnie garniturowe nie może być widać gołej łydki. Dlatego, specjalne spodnie garniturowe sięgają co najmniej do połowy łydki. Ważny jest też kolor skarpetek – muszą być w kolorze butów.

4. Długość krawata

Dobrze zawiązany krawat musi sięgać do paska, przykrywając klamrę. Nie może być krótszy, ani dłuższy.

5. Mankiety koszuli

Rękaw w dobrze dobranej koszuli kończy się pomiędzy nadgarstkiem, a nasadą kciuka. Koszula odkrywająca nadgarstki jest więc za mała, a zakrywające część kciuka – da duża. Ważne jest też dobranie odpowiedniej długości rękawa od marynarki – musi być taka, aby mankiet koszuli wystawał spod niej na około centymetr.

6. Spinki do mankietów

Wybierając koszulę do noszenia ze spinkami należy dużo bardziej zastanowić się nad dodatkami. Jeśli spinki są w kolorze srebrnym reszta (klamra od paska i tarcza zegarka) też muszą być srebrne, jeśli złote, wszystko powinno być utrzymane w odcieniach złota.

7. Guziki w marynarce

Jeśli marynarka jest zapinana na jeden guzik musi być zapięta, gdy stoisz lub idziesz. Jednak gdy jest zapinana na kilka guzików, nawet w przypadku marynarek dwurzędowych, ostatni guzik powinien być zawsze rozpięty gdy stoisz lub chodzisz. Elegancki mężczyzna siadając, zawsze rozpina marynarkę. Nie powoduje to deformacji fasonu marynarki i przez to zasada wpisała się do dress codu.

8. Kamizelka

Noszenie garnituru trzyczęściowego niesie za sobą konieczność przyswojenia dodatkowych zasad dobrych manier. Jeśli kamizelka jest wykonana z tego samego materiału, zarówno z przodu, jak i z tyłu, śmiało możesz zdejmować publicznie marynarkę i chodzić w samej koszuli i kamizelce. Jeśli jednak kamizelka z tyłu ma materiał podszewkowy nie należy jej pokazywać bez marynarki. Taka kamizelka nadaje się do noszenia tylko w komplecie. W modzie casualowej przyjęło się też noszenie takiej kamizelki do koszuli i jeansów.

No comments yet.

Have something to say?