POCHP – choroba biernych i aktywnych palaczy

POCHP – przewlekła obturacyjna choroba płuc. Zapadają na nią aktywni palacze, ale również osoby oddychające zadymionym powietrzem.

 

Główni winowajcy

Na POCHP najczęściej zapadają aktywni i bierni palacze. Narażone są też osoby pracujące w miejscach o dużym zapyleniu, zadymieniu lub w środowisku o zwiększonym stężeniu dwutlenku siarki. Wpływ zanieczyszczonego środowiska na zapalność nie jest jeszcze do końca poznany. Wiadomo natomiast, że POCHP mogą prowokować częste infekcje dróg oddechowych, zwłaszcza te, nie końca wyleczone.

 

Objawy

Gdy dym tytoniowy dostaje się do płuc, uruchamia się cała machina szkodliwych reakcji. Uwalniana jest duża ilość enzymów, które zmniejszają sprężystość płuc, inicjując rozedmę płuc. Następują niekorzystne przemiany nabłonka oskrzeli i przerost gruczołów śluzowych. Skutkiem tego jest częste odkrztuszanie nadmiaru wydzieliny, a jednocześnie oskrzela zwężają się i trudniej jest oddychać. Bardzo często bagatelizowany jest kaszel połączony z odkrztuszaniem wydzieliny i chwilowe problemy z oddychaniem np. przy lekkim wysiłku. Jeśli w porę nie zareagujemy rozwój choroby będzie się nasilał. Bardzo niepokojący jest głośny świszczący oddech. Niedotlenienie organizmu wynikające z uszkodzenia płuc może doprowadzić do niewydolności serca. Palenie papierosów może sugerować chorobę. Dla potwierdzenia powinna być wykonana spirometria, czyli ocena wydolności płuc. Zazwyczaj zlecane jest tez wykonanie RTG klatki piersiowej celem wykluczenia innej choroby.

 

Leczenie

Podstawową by leczenie było skuteczne, to rzucenie palenia. Jednak poczynione szkody przez obturacyjną chorobę płuc nie cofną się tak szybko. Rzucenie palenia hamuje rozwój choroby i powoduje, że zatrzymuje się ona w stadium, w którym chory zaprzestał palić. Chortzy na POCHP wymagaą długiego leczenia lekami rozszrzającymi oskrzela oraz kuracji tlenem. Podaje się też kortykosteroidy wziewne, które poprawiają jakość życia. Regenerację sprzyspiesza regularny trenig fizyczny.

Powrót do zdrowia wspomaga odpowiednia dieta, która nie obciąża przepony i nie nasila duszności. Chorzy powinny jeść kilka (5-6) małych posiłków, tak by jednorazowo w żołądku nie znalazło się za dużo pokarmu. Należy unikać produktów wzdymających, gdyż gazy gromadzące się w jelitach zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej i naciskają na przeponę. U chorych przepona pracuje gorzej w pozycji leżącej, dlatego tez ostatni posiłek można jeść 3-4 godziny przed snem. Osoby bardzo wychudzone powinny jeść dania bardziej kaloryczne, by wzmocnić mięśnie, w tym przeponę. Posiłki powinny zawierać więcej tłuszczu, gdyż do jego strawienia i spalania organizm potrzebuje mniej tlenu niż w przypadku węglowodanów czy białek.

 

Rzuć palenie, a będziesz zdrowy

Wyniki przeprowadzonych badań pokazuję, że osoby które rzuciły palenie we wczesnym lub umiarkowanym stadium POCHP po kilku latach niepalenia mieli takie same wyniki spirometrii jak ludzie zdrowi.

Jeśli zauważyłeś, że szybko się męczysz, masz zadyszkę wchodząc po schodach, kaszlesz – to znak, że najwyższa pora rzucić palenie.

 

No comments yet.

Have something to say?