Panowie po 40-tym, a częściej po 50-tym roku życia mogą odczuwać dolegliwości związane z przerostem prostaty. Niestety w wielu przypadkach nie przyznają się do tego, uważają, że to temat wstydliwy, a nawet taki, który umniejsza ich męskość.

Co to jest prostata?

Gruczoł krokowy zwany prostatą lub sterczem znajduje się poniżej pęcherza moczowego i otacza cewkę moczową. To szczególnie umiejscowienie powoduje, że jakiekolwiek zmiany w prostacie mogą powodować problemy z oddawaniem moczu. U niemowlęcia (chłopca) ma ona wielkość ziarenka groszku. Gdy chłopak dojrzewa, gruczoł ten jest wielkości kasztana. Po 50-tce prostata zaczyna się ponownie powiększać.

Gruczoł krokowy w życiu mężczyzny powiększa się dwukrotnie – w okresie dojrzewania i po 40-50 roku życia. Przez 20-30 lat nie zmienia się. Podstawową funkcją gruczołu krokowego jest produkcja specjalnego płynu, który wchodzi w skład nasienia.

Niepokojące objawy

  • konieczność częstego korzystania z toalety (również w nocy)
  • uczucie parcia na pęcherz
  • dłuższy czas potrzebny do opróżnienia pęcherza
  • mała siła strumienia moczu
  • konieczność naprężania się przy oddawaniu moczu
  • pojawienie się krwi w moczu
  • zatrzymanie moczu

Przyczyny

Tak naprawdę, to nie wiadomo, dlaczego u jednych panów prostata rośnie i przysparza problemów, a u innych nie stwarza żadnych. Po latach badań zauważono, że mężczyźni z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową, żyjący w celibacie , z nadwagą, nadużywający alkoholu i palący tytoń istnieje większe zagrożenie rozrostem gruczołu krokowego. Zauważono także, że nowotwór prostaty występuje rodzinnie. Dlatego też, panowie, pochodzący z rodziny obciążonej rakiem, powinni być szczególnie czujni. Każda nieprawidłowość dotycząca oddawania moczu powinna być jak najszybciej zdiagnozowana przez urologa.

Badania

Stan prostaty może być badany na kilka sposobów. Najpierw lekarz zbiera wszystkie informacje od pacjenta i przeprowadza badanie poprzez odbyt (per rectum). Badanie to nie należy do przyjemnych, ale ma duże znaczenie diagnostyczne, gdyż pozwala dotrzeć najbliżej prostaty i ocenić jej stan oraz czy na płatach przylegających do odbytnicy nie ma grudek lub stwardnień. Zdrowa prostata powinna być gładka i elastyczna.

Zleca się również badanie moczu i analizę krwi. Dla oceny stanu prostaty istotne jest oznaczenie poziomu PSA, czyli charakterystycznego dla tego gruczołu antygenu. Są to białka produkowane przez komórki nabłonkowe gruczołu krokowego. Badanie to przeprowadza się po 48 godzinach po badaniu per rectum. Jest to bardzo istotne, gdyż manipulacje w okolicach prostaty podwyższają wynik PSA. Prawidłowe stężenie antygenu nie powinno przekraczać 4 ng/ml krwi. Kiedy jest wyższe oznacza to, że dzieje się coś niedobrego, ale nie oznacza, że jest to nowotwór. Podwyższone PSA może tez oznaczać stan zapalny lub postępujący rozrost prostaty.

PSA nie jest miarodajny

Pomiar PSA nie jest do końca miarodajny.. Okazuje się, że aż 25% mężczyzn z prawidłowym poziomem białka Jest chorych na raka prostaty, a połowa z podwyższonym PSA jest zupełnie zdrowa.

Jeśli pochodzimy z rodziny zagrożonej rakiem prostaty lub też lekarz podejrzewa chorobę nowotworową przeprowadza się badanie USG, biopsję oraz oznaczenie we krwi stężenia enzymu PAP (kwaśnej fosfatozy sterczowej). Niekorzystny wynik tego badania może świadczyć, że rak wyszedł poza prostatę i przerzucił się także na inne narządy lub kości.

Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze zgłoszenie się do lekarza. Według lekarzy chory na nowotwór prostaty nie umiera na niego, ale umiera z nim, co oznacza, że jest stosunkowo łatwy do opanowania. Trzeba tylko odważyć się na wizytę u specjalisty.

No comments yet.

Have something to say?