Przyczyn problemów z zajściem w ciążę zazwyczaj szuka się u kobiet. To błąd, gdyż aż 30-50% przypadków niepłodnych małżeństw leży po stronie mężczyzn. I to od niego powinno się zacząć badanie.

Przyczyny

Niepłodność może być pierwotna kiedy to mężczyzna nigdy nie doprowadził do zapłodnienia kobiety, albo wtórna – do zapłodnienia doszło w przeszłości, a obecnie jest to niemożliwe. Powodem bezpłodności jest też niezdolność do współżycia na tle nerwicowym (przedwczesny wytrysk), lub wsteczny, kiedy to z powodu nieprawidłowego skurczu cewki moczowej nasienie cofa się do pęcherza moczowego. Inną ważną grupę przyczyn męskiej niepłodności mogą być żylaki powrózka nasieniowego, zaburzenia hormonalne, niewłaściwa praca tarczycy, przysadki mózgowej, nadnerczy, infekcje dróg wyprowadzających nasienie oraz niezstąpienie jąder. Zdarza się również, że organizm wytwarza przeciwciała przeciwplemnikowe, czyli sam je niszczy. W wielu przypadkach na niepłodność mężczyzna nie ma wpływu. Ale ostatnimi laty wiele się mówi o męskiej niepłodności na którą wpływ ma styl życia.

Styl życia

Nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, narkotyki, picie dużych ilości kawy – to wszystko może obniżać popęd seksualny i negatywnie wpływać na jakość nasienia. Bardzo ważna jest również dieta, która służy plemnikom. Powinna być ona bogata w witaminy i mikroelementy. Na dojrzałość plemników wpływa selen, znajdziemy go w orzechach brazylijskich, owocach morza, drobiu, mięsie, ziarnach zbóż, brązowym ryżu. Istotny jest też cynk, którego należy poszukiwać w wołowinie, wieprzowinie, wątrobie, jajkach, ostrygach, fasoli, orzechach. Z witamin największe znaczenie ma witamina C i E. Prawidłowa dieta wpływa nie tylko na odpowiedni poziom składników odżywczych, ale też na prawidłową wagę ciała. Mężczyźni otyli częściej mają problemy z płodnością.

Szkodliwe warunki pracy

Przyczyn niepłodności należy też szukać w rodzaju wykonywanej pracy. Kierowcy, informatycy, praca w wysokiej temperaturze, to zawody niesprzyjające płodności. Wiąże się to ze stałym podwyższeniem temperatury jąder, a tym samym zaburzeniom ich prawidłowego funkcjonowania. Niekorzystne działanie mają tez substancje chemiczne i promieniowanie.

Stan psychiczny

Długotrwały stres, przemęczenie, nerwowy styl życia, wszystko to decyduje o kondycji psychicznej, która może być przyczyną zaburzeń seksualnych – impotencja, przedwczesny wytrysk.

Przyjmowanie lekarstw

O kondycji plemników decydują nie tylko choroby całego organizmu, ale także przyjmowane leki. Przejściowe problemy z niepłodnością mogą mieć wpływ leki na nadciśnienie i uspakajające. Najgroźniejsze są leki stosowane w leczeniu nowotworów, sterydy anaboliczne i leki narkotyczne.

Ważne

Bardzo często medycyna nie może ustalić przyczyny męskiej niepłodności lub jej zaburzeń. Nie oznacza to jednak, że mężczyzna traci szansę na bycie ojcem. Nauce nie udało się ustalić, że z jakiś przyczyn od nas zależnych następuje odwrót i szansa na ojcostwo. Zazwyczaj tłumaczy się to blokadą psychiczną.

No comments yet.

Have something to say?