Stylowy facet w pracy. Jak ubrać się do biura?

Strój do pracy musi być bardzo dobrze dopasowany do wykonywanego zawodu i stanowiska. Jaki dress code obowiązuje dane grupy zawodowe?

Niestety zasada „jak cię widzą, tak cię piszą” sprawdza się zawsze, zwłaszcza w pracy. W jednych zawodach wymagana jest nienaganna elegancja, w innych luz i kreatywny look są na wagę złota. Ważne jednak byś pamiętał o jednej zasadzie – nie wypada ubierać się bardziej elegancko i chodzić w droższych garniturach niż twój szef.

Biznesmen

Swoim wyglądem daje wizytówkę firmy. Musi być zawsze schludny i stawiać na elegancki minimalizm. W zależności od charakteru firmy obowiązuje noszenie garnituru lub stroju bardziej luźnego –business casual. Wiele firm pracujących z młodymi klientami stawia na tą drugą opcję. Mężczyźni noszą wówczas schludne, najlepiej ciemne jeansy, koszulę i marynarkę. Taki eklektyzm modowy liczy się też, gdy firma zajmuje się działalnością kreatywną.

Jeśli firma działa bardziej klasycznie konieczny będzie garnitur i krawat. Zakładaj je wówczas zgodnie z zasadą – ciemny garnitur, jaśniejszy krawat i najjaśniejsza koszula. Takie zestawienie jest najbardziej eleganckie. Koniecznie też zakładaj białą koszulę na najważniejsze spotkania.

Bankowiec

Tutaj nie można sobie pozwolić na szaleństwa. Noś kolory stonowane, ale zrezygnuj z czerni, gdyż to kolor dominujący, co w tym zawodzie nie jest wskazane. Strój powinien kojarzyć się tutaj z odpowiedzialnością i dyskrecją. Najlepsze będą tu odcienie szarości i granat. Idealny będzie zestaw składający się z grafitowego garnituru, szarego krawata i białej koszuli.

Ponieważ nie można sobie pozwolić nawet na odrobinę ekstrawagancji trzeba pamiętać o ważnej zasadzie – pasek od spodni musi być w kolorze butów.

Przedstawiciel handlowy

Po pierwsze, powinien dostosować się do kontrahenta. Jeśli jest to konserwatysta – należy założyć garnitur. Współpracując z bardziej nowoczesnymi ludźmi można pozwolić sobie nawet na zestaw jeansy i koszula. Warto jednak zwrócić uwagę na dodatki – elegancka teczka na dokumenty i czyste buty w dobrej jakości pomogą wykreować bardzo pozytywny wizerunek.

Dziennikarz, coach, PR-owiec

To osoby wykonujące nieformalne zawody, a jednak skazane choćby na odrobinę elegancji. W ich wypadku idealny będzie tzw. smart casual. Mogą pozwolić sobie na noszenie jeansów. W zależności od okazji należy założyć do nich koszulę i marynarkę bądź też sweterek. Kombinować można też z butami – w bardziej formalnych okazjach warto postawić na pantofle. Na co dzień zaś można pozwolić sobie nawet na lekko sportowe obuwie, zakładając do tego marynarkę casualową.

Osoby wykonujące zawody wymagające kreatywności i polotu powinny wyróżniać się strojem, ale warto przy tym zachować trochę elegancji.

No comments yet.

Have something to say?