Kwas d-asparaginowy, znany również jako DDA, to aminokwas powstający na skutek konwersji kwasu L-asparaginowego, ale wyróżniający się znacznie wyższą aktywnością biologiczną i szerszym spektrum zastosowań w suplementacji sportowej. Ma szczególne zastosowanie w dyscyplinach siłowo-wytrzymałościowych i sylwetkowych ze względu na potwierdzony naukowo wpływ na uwalnianie hormonów kluczowych w budowaniu masy i siły.
W badaniach kwas d-asparaginowy wykazuje zdolność do zwiększania syntezy testosteronu, przez co poprawia wytrzymałość i siłę mięśniową, przyczynia się do efektywniejszego działania hormonów anabolicznych i ogranicza procesy kataboliczne. Zwiększony poziom testosteronu wyraźnie wpływa również na podniesienie libido i sił witalnych u mężczyzn.
Suplementacja z udziałem kwasu d-asparaginowego powinna być krótkotrwała. Badania przeprowadzone w 2010 roku we Włoszech wykazały, że codzienna suplementacja prowadzona przez 12 dni skutkowała 40% wzrostem poziomu testosteronu i 25% wzrostem stężenia hormonu luteinizującego, który bezpośrednio wpływa na produkcję testosteronu.

Have something to say?