Medicago sativa to roślina z rodziny bobowatych, znana również jako lucerna siewna, a jako suplement diety często występująca również pod nazwą Alfalfa. Jest źródłem licznych związków aktywnych, w tym izoflawonów, fitosteroli, kumaryny i saponin, którym zawdzięcza szerokie spektrum działań leczniczych i ochronnych.
Na Bliskim Wschodzie, skąd pochodzi, medicago sativa stosuje się przede wszystkim jako środek zwiększający witalność, ale roślina wykazuje też właściwości przeciwzakrzepowe, moczopędne, przeciwartretyczne, immunostymulujące i normalizujące w stosunku do układu hormonalnego.
Lucerna przede wszystkim łagodzi objawy zaburzeń hormonalnych u kobiet (zawiera substancje o działaniu zbliżonym do estrogenów), obniża poziom cholesterolu i reguluje ciśnienie tętnicze, redukuje obrzęki i wspomaga leczenie infekcji dróg moczowych, wpływa korzystnie na trawienie i kondycję przewodu pokarmowego (regeneruje śluzówkę, łagodzi objawy choroby wrzodowej), jak również wspomaga wchłanianie białka, węglowodanów i pierwiastków śladowych z pożywienia.
Ponadto, medicago sativa ma duże znaczenie odżywcze i przeciwutleniające. Roślina jest źródłem dużych ilości witaminy C, witamin z grupy B, cynku, miedzi i magnezu, a także beta-karotenu i chlorofilu. Dzięki temu lucerna wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe, zapobiega powstawaniu oparzeń słonecznych, przyśpiesza procesy detoksykacyjne i chroni przed efektami działalności wolnych rodników.

Have something to say?