Rauwolfia Serpentina, czyli zgrzyn wężowy, to krzew z rodziny toinowatych, pochodzący z Azji i od wieków stosowany w tamtejszych tradycyjnych systemach medycznych.  Surowcem leczniczym jest kłącze wraz z korzeniami, zawierające około 60 alkaloidów (w tym rezerpinę, ajmalinę, ajmalicynę, deserpidynę i johimbinę) oraz inne związki aktywne, wykazujące korzystny wpływ na liczne funkcje organizmu.

Alkaloidom zawartym w rauwolfii przypisuje się przede wszystkim działanie hipotensyjne, antyarytmicznie i uspokajające. Według lekarzy ajurwedyjskich, związki te rozszerzają naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie krwi, poprawiają krążenie obwodowe i mózgowe (przez co poprawiają natlenienie i odżywienie tkanek), redukują niepokój i napięcie nerwowe oraz ułatwiają zaśnięcie.

Rauwolwia Serpentina nie jest popularnym zielem. W warunkach klinicznych alkaloidy indolowe zawarte w roślinie bywają stosowane w leczeniu częstoskurczu  i napadowego migotania przedsionków, jednak niektóre z nich w większych dawkach mogą prowadzić do zatrzymania wody i sodu w organizmie, a także wywoływać objawy depresji.

Have something to say?