Saponiny steroidowe to grupa związków organicznych o dużym potencjale terapeutycznym, najczęściej występujących w skórce łodyg i owoców oraz w korzeniach roślin. Są związkami glikozydowymi, co oznacza, że składają się z części cukrowej oraz aglikonu – sapogeniny, w tym przypadku o charakterze steroidowym, ale wyróżnia się także saponiny trójterpenowe.

Saponiny steroidowe występują w wielu roślinach, ale w przemyśle farmaceutycznym najbardziej ceni się gatunki, które są źródłem surowców do syntezy hormonów płciowych i kortykosteroidów.  Jedną z najbardziej pożądanych saponin z tego punktu widzenia jest diosgenina, która dodatkowo wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Saponiny steroidowe oprócz tego, że stanowią prekursory hormonów płciowych, są powszechnie wykorzystywane w lecznictwie ze względu na działanie wykrztuśne,  wazoprotekcyjne, moczopędne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i detoksykujące.

Poszczególne związki w grupie steroidowej usprawniają procesy trawienne poprzez stymulacje wydzielania soków trawiennych i żółci, wspomagają wchłanianie składników pokarmowych do krwi oraz procesy związane z detoksykacją organizmu, uszczelniają i wzmacnia naczynia krwionośne, są stosowane w leczeniu zaburzeń krążenia żylnego i w większości wykazują aktywność cytotoksyczną w stosunku do komórek nowotworowych.

Have something to say?